DEVAM EDEN SERGİMİZ                              Ana Sayfa                                       GELECEK SERGİMİZ

- GEÇMİŞ SERGİLERİMİZ -

-2010-

ŞENOL YOROZLU
Resim Sergisi

"KÜÇÜK GALERİDE BÜYÜK RESİMLER"
30 Kasım 2010 - 08 Ocak 2011

1950 yılında Trabzon’da doğan Şenol Yorozlu, 1978’de İDGSA (MSÜ) Yüksek Resim Bölümü Prof. Neşet Günal Atölyesi’nden mezun olmuş. Resmin yanı sıra karikatüre de yönelerek Akbaba, Pardon, Ustura ve Gırgır gibi dergilerde çizmiş ve ödüller kazanmıştır. İlk sergisini 1978’de İstanbul’da açan ressamımız, ilk İstanbul Bienali’ne (1987) ve daha pek çok bienale ve fuara katılmış, yurt içinde ve dışında sergiler açmıştır. Az sergi açmasına rağmen sevenleri tarafından yeni yaptıkları gözlenen, koleksiyonerlerince izlenen bir sanatçı olarak, kalabalık İstanbul’dan uzakta, İzmir/Özdere’de yaşıyor, üretiyor.

Ressam/Hoca Can Aytekin’in görüşleriyle Yorozlu’nun sanatına bakalım:
“Yorozlu resmi bir imkan gibi görür. Atölye çalışması esastır, vazgeçilmezdir. Bu süreçte resim alanı sürekli genişletilerek zorlanır, sınırlara götürülür. Bu işlem bir arıtmaya, kuyumcunun taşı işlemesine, simyacının deneylerine benzetilebilir. Burada ustalık sırlanır, gizlenir: ‘Esas ustalık, ustalığı gizlemektir’ diyenlerin mirasıyla.
O sürekli olarak fikir ile ifade arasındaki farkı ortadan kaldırarak onları estetik deneyimde birleştirir ve resimler oluşturur. Resim alanından çıkmaz fakat kendini ve bizi şaşırtma niyetiyle sürekli gezer.
Her sergide yeni sentezler, yeni buluşlar yakalar. Her yeni resim evvelkini ve sonrasında gelecek olanı keşfe çıkar.”

Şenol Yorozlu’nun “ilkeli” duruşu ve yaşama geniş bir açıyla bakarken sorgulayan kimliği doğal olarak sanatsal diline de yansımış ve “muhalif” ve “şaşırtıcı” sözcükleriyle nitelenmesine neden olmuştur. Sanatçımız, bu sergisiyle de izleyicisini eminiz epeyce soru sorar hale getirecektir. Uzun aradan sonraki etkinliği için 20. yılındaki galerimizi seçen değerli ressamımızın bu sergisi de, her sergisinde olduğu gibi mekana özel çalışmalarından oluşuyor.

Tual üzerine yağlıboya resimlerin izlenebileceği sergi, Pazar ve Pazartesi günleri hariç 12:00-19:00 saatleri arasında açıktır.
Fatma Ekeman


Rosa Vasıp , 2010 - Astarlı Cotton Bez, Y.Boya - 125x80 cm - Özdere