e-mail
ANA SAYFA 100de100 Fuarlar Bağlantılar

GEÇMİŞ SERGİLERİMİZ                                                                            DEVAM EDEN SERGİMİZ

- GEÇMİŞ SERGİLERİMİZ -


15 Ocak-02 Şubat 2008

AYTEN YETİŞ DOĞU

RESİM SERGİSİ

Ayten YETİŞ DOĞU'nun "MAVİ" başlıklı ve nazar boncuklarıyla, denizaltı resimlerinden oluşan 20. Kişisel Sergisi 15 Ocak-02 Şubat 2008 tarihleri arasında Galeri Oda'da.

 

1941'de İstanbul'da doğan, 1966'da DGSA'dan (şimdiki adıyla MSÜ) Nurullah Berk Atölyesi'ni tamamlayarak mezun olan, 1972'de ilk sergisini Ankara'da açan Ayten Yetiş Doğu'nun resmi düşünüldüğünde şu başlıklar akla gelebilir: Titizlik, ayrıntıya gösterilen özen, sessizlik, arınma ve sonsuzluk duygusu; bir de mavi.

 

Sanatına bağlılığı ve yaklaşımındaki titizlik temeli oluştururken, arınmayı başararak kullandığı "detay" ve bütün bunları cebine koyup peşine düştüğü mavi.

Mavi'yi o denli seviyor ki Ayten, ondan ayrılmamak için, onunla ortaya çıkarabileceği konulara yöneldiğini bile düşünmeye başladım!

 

Ardından gittiği mavi, bu kez onu, "nazar boncuklarına" ve "denizlerin dibine" ulaştırmış. Böylece adı "Mavi" olan ve sadece nazar boncuklarıyla, deniz dibi resimlerinden oluşan sergisinde gene başköşedeki yerini alıyor mavi.

İnsan kadar eski, özellikle gözden çıktığı kabul edilen kötü enerjiyle olumsuz sonuçlara neden olabilen "nazar"a karşı geliştirilmiş kalkanlardan biri ve en popüler olanı "Nazar Boncukları"; artık onlar Ayten'in nazar boncukları; kendi form anlayışıyla oluşturduğu, mavi'nin öncülüğünde ortaya çıkan sürpriz nazarlıklar...                      

"Deniz dibi"ne gelince; İstanbullu, üstelik Boğazlı olan Ayten uzun yıllar denizleri ve onları sınırlayan karaları resmetti; hani şu ünlü peyzajlarını yaptı. Artık altına iniyor denizlerin. Kendine özel yapısı ve canlılarıyla tuale aktarırken, gene Aytence bir dünya kuruyor. Sessiz, arınmış ve sonsuzluk duygusu veren ama mavi'nin soğukluğunu tatile çıkaran resimler bunlar...

 

"Mavi" önde, Ayten peşinde, bakalım bu yolculuk daha başka nerelere doğru sürecek?..

 

Yaklaşık otuzbeş tual üzerine akrilik çalışmanın izlenebileceği sergi, Pazar ve Pazartesi günleri hariç 12:00-19:00 saatleri arasında açıktır.

Fatma Ekeman