DEVAM EDEN SERGİMİZ GELECEK SERGİLERİMİZ   
- GEÇMİŞ SERGİLERİMİZ -

ZEYNEP SARIOĞLU
 
"Suluboyayla 25 yıl"
Resim Sergisi
5 - 30 Nisan 2011

1952 yılında Ankara’da doğan, TED Ankara Koleji’nin ardından İDGSA (MSGSÜ) İç Mimari ve Endüstri Tasarım Bölümü’nü 1976’da bitiren Zeynep Sarıoğlu, mesleki çalışmalarının ardından yöneldiği resmi asıl işi haline getirerek profesyonelleşmiş. Akademi yıllarında mesleki eğitiminin bir parçası olarak suluboya çalışmış olan sanatçımız, 25 yıldır suluboya resim yapıyor.
Sanatçımız resimlerinde, sulu boyanın içi dışı bir saydam niteliğiyle sade ve doğal olanı vurgulamakta ve giderek düşünce ürünü bir bakış açısına daha çok yer vermektedir. Yakın geçmişteki çalışmalarında, ‘kolaj’ ve ‘yerleştirme’ de kullanan ressamımız, bir sergisinde ise “nesnedeki yaşam halinin anlamı” gibi soyut bir temayı irdelemiştir.
Artık Sarıoğlu’nun resminde “imgelerin taşıdıkları bilgiden çok, duygusal boyuttaki değerleri ve nesnenin doğa ve zamanla ilişkisinin” öne çıkmakta olduğunu gözlemlemekteyiz...
Bir süredir Yıldız Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde ‘Suluboya Teknikleri’ dersi veren, birikimini mimar adaylarıyla paylaşan sanatçımızın bu 16. kişisel sergisidir.
Konuları ağırlıklı olarak Tarihi Yarımada, Haliç, kuşlar, lodos, rutubet ve Marmaray ile günışığına çıkan 8 bin yıllık sırlarıyla gizemini koruyan, rastlantının karmaşası içindeki dünya kentimiz İstanbul olan sergide, yaklaşık otuz resim izlenebilecek.

Fatma Ekeman
   
   

Galerimiz, Pazar ve Pazartesi günleri dışında 12.00-19.00 saatleri arasında açıktır.