DEVAM EDEN SERGİMİZ GELECEK SERGİLERİMİZ   
- GEÇMİŞ SERGİLERİMİZ -

"YOROZLU : ZOR YOLU"
 
Resim Sergisi
04 Aralık 2012 – 12 Ocak 2013

1950 yılında Trabzon’da doğan Şenol Yorozlu, 1978’de İDGSA (MSÜ) Yüksek Resim Bölümü Prof. Neşet Günal Atölyesi’nden mezun olmuş. Resmin yanı sıra karikatüre de yönelerek Akbaba, Pardon, Ustura ve Gırgır gibi dergilerde çizmiş ve ödüller kazanmıştır. İlk sergisini 1978’de İstanbul’da açan ressamımız, ilk İstanbul Bienali’ne (1987) ve daha pek çok bienale ve fuara katılmış, yurt içinde ve dışında sergiler açmıştır. Az sergi açmasına rağmen sevenleri tarafından yeni yaptıkları gözlenen, koleksiyonerlerince izlenen bir sanatçı olarak, kalabalık İstanbul’dan uzakta, İzmir/Özdere’de yaşıyor, üretiyor...
Son yıllarda Yorozlu resminde ağırlıklı olarak karşımıza çıkan “harfler”i, birer “figür” ya da “anıtsal portre” gibi yorumlayan Arş. Gör. Can Aytekin (MSGSÜ), sanatçımızı yıllardır izleyenlerden; ona göre, “Batı resminde özellikle Kavramsal sanat ve Pop sanat sonrasında Ruscha, Louis, Bochner, CY Twombly gibi ressamlar, harfleri ve kelimeleri resimlerine dahil etmişlerdi. Batı pentür geleneğini bilen ve takip eden Yorozlu, bu mirası sahiplendiği gibi coğrafyasına ait hat sanatından da etkilenir; hüsnühat alanına girmeden, resimsel alanda kalır.”
Şenol Yorozlu’nun “ilkeli” duruşu ve yaşama geniş bir açıyla bakarken sorgulayan kimliği doğal olarak sanatsal diline de yansımış, “muhalif” ve “şaşırtıcı” sözcükleriyle nitelenmesine neden olmuştur. Sanatçımız, bu sergisiyle de izleyicisini eminiz epeyce soru sorar hale getirecektir.
Şenol Yorozlu’nun, bu sergiye özel çalışmaları arasında tual ve kağıt üzerine resimler izlenebilecek...

Fatma EkemanEserin Adı: "2002-2012"
Tekniği: Kareli Kağıt, Renkli Kuru Kalem, Kolaj
Ebadı: 27x21.5x10.8cm
Tarihi: Özdere, 2010-2012


Eserin Adı: "To God, Tarik / Yol"
Tekniği: Kağıt, Mavi Karbon Kağıdı Baskı, Renkli Kuru Kalem
Ebadı: 23x23 cm
Tarihi: Özdere, 2011-2012

Galeri, Pazar ve Pazartesi hariç 12:00 – 19:00 arasında açıktır.