DEVAM EDEN SERGİMİZ GELECEK SERGİLERİMİZ   
- GEÇMİŞ SERGİLERİMİZ -

ERGİN ATLIHAN
 
“ERGİN ATLIHAN@KADINLAR”
Resim Sergisi
30 Nisan - 17 Mayıs 2013

1935’te Edirne’de doğan Ergin Atlıhan, çocukluğunun ilk yıllarını Van, Başkale, Mardin’de geçirdi. Lise ve Üniversite eğitimini ise İstanbul’da tamamladı. Daha sonra Avrupa’ya geçerek Frankfurt ve Wiesbaden’da sanat tarihi ve edebiyat öğrenimi gördü.

1983’te Frankfurt Rote Fabrik’te ilk kişisel sergisini açtı.
Hemen ertesi yıl Zürih’te Gallerio Commercio’daki sergisi eleştirmenlerce “Cocteau’nun geri dönüşü” olarak adlandırıldı.

İstanbul’da ilk kişisel sergisini 1986’da Urart Sanat Galerisi’nde açan, 1987’deki AKM sergisinde 60 tablosuyla büyük gösteri sunan sanatçı, aktardığı neş’e, kıvraklık, özgürlük ve güçle Türk resminde ilk kez “anda var olma” cesareti aşılayan resimleriyle izleyicisini buldu.

1987’de NewYork’a yerleşti.

Günümüze kadar 40’ı aşkın kişisel sergi ve performans gerçekleştiren
Ergin Atlıhan’ın resmi için, “her bakışta değişen; figürün ışığa, ışığın da figüre dönüştüğü, yepyeni ve özgün” tanımlaması yapılmaktadır.

Türkiye’de yapmış olduğu ilk recycling sergisi, Eylül 1992’de Efes Açık Hava Müzesi’de sergilediği “Contra Maganda Constellations” sanat yaşamında kağıt ve tuval dışında anlam aktarmaya başladığı bir sergi oldu. Bu etkinlik 70 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Aynı yıl İstanbul Gazhane’de açılan Seretonin etkinliklerine katıldı.

Her bir eserinde, güç ve zarafetin çarpıcı buluşmasına tanık olduğumuz Ergin Atlıhan, çalışmalarını İstanbul, NewYork ve Frankfurt’ta sürdürmektedir.

Bu sergide ressamımızın yepyeni ve çok farklı, kağıt ve tuval üzerine çalışmalarını izleyebileceğiz.
Fatma EkemanGaleri, Pazar ve Pazartesi hariç 12:00 – 19:00 arasında açıktır.